Neonatolog - bu 1 oygacha bo‘lgan chaqaloqlarni kuzatish bilan shug‘ullanadigan shifokor. Odatda, neonatologlar tug‘ruqxonalarda ishlaydi, tug‘ruqni qabul qilishda ishtirok etadi va tug‘ilganidan keyin bolalarning sog‘lig‘ini nazorat qiladi. Neonatologlar poliklinikalar va xususiy tibbiyot markazlarida ham ishlaydi.
Neonatologga borishdan oldin bolani cho‘miltirish kerak, boshqa tayyorgarlik talab qilinmaydi. Kichkintoyni ko‘rikdan o‘tkazish uchun uni yechintirish kerak bo‘ladi, shuning uchun kiyimni osongina yechib olish kerak.Yo‘rgak, bo‘sh xalta va tibbiy hujjatlar kerak bo‘ladi. Bola o‘z tashvishlarini o‘zi aytib bera olmaydi, shuning uchun ota-onalar uning ahvoli haqida to‘liq ma’lumot berishlari kerak, shu jumladan chaqaloqning sog‘lig‘i va xulq-atvori bo‘yicha har qanday kuzatuvlar va mulohazalar.
Qabulda neonatolog chaqaloqni ko‘rikdan o‘tkazadi, uning jismoniy holati va rivojlanishini baholaydi, shuningdek, ota-onalarning savollariga javob beradi va bolani parvarish qilish bo‘yicha tavsiyalar beradi. Yangi tug‘ilgan chaqaloqning salomatligi bilan bog‘liq bo‘lishi mumkin bo‘lgan muammolarni o‘z vaqtida aniqlash va hal qilish uchun neonatologga muntazam tashriflar muhimdir.