Kardiolog qon aylanish tizimi muammolariga ixtisoslashgan. Ushbu shifokorga murojaat qilishning eng keng tarqalgan sabablaridan biri gipertoniya kasalligi hisoblanadi. Maslahat yanada ma’lumotliroq bo‘lishi uchun tashrifdan oldin elektrokardiogramma (EKG) qilish tavsiya etiladi. Agar sizda avval o‘tkazilgan tekshiruvlar natijalari va boshqa shifokorlarning xulosalari bo‘lsa, ularni albatta o‘zingiz bilan olib keting.
Aksariyat kardiologik bemorlar doimiy ravishda dori-darmonlarni qabul qilishadi. Kardiologga ushbu dorilarning nomlari, dozalari va ularni qabul qilish tartibi holatini baholash va terapiyani mumkin bo‘lgan tuzatish uchun kerak bo‘ladi. Tekshiruvdan oldin tinchlanishga harakat qiling va taxikardiya va qon bosimining yuqori ko‘rsatkichlarining oldini olish uchun oldindan qabulga keling.
Kardiolog yurak va tomirlaringiz holatini baholash uchun turli diagnostik muolajalarni, jumladan, EKG, exokardiografiya va stress testlarini o‘tkazishi mumkin. Qabul qilishdan oldin tayyorgarlik va xotirjamlik shifokorga salomatligingiz haqida aniqroq tasavvurga ega bo‘lishga yordam beradi. Kardiologga muntazam tashriflar yurak-qon tomir tizimi salomatligini saqlash va yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan muammolarni o‘z vaqtida aniqlash uchun zarur.