Neyroxirurg - nevrologik patologiyani jarrohlik yo‘li bilan davolashga ixtisoslashgan shifokor. Neyroxirurgga murojaat qilish uchun eng ko‘p uchraydigan sabablarga umurtqalararo churralar, bosh va orqa miya o‘smalari kiradi.
Neyroxirurg qabuliga tayyorgarlik
Tibbiy hujjatlarni to‘plang: Neyrojarroh qabuliga nevrologning barcha xulosalari va o‘tkazilgan tekshiruvlar natijalari (MRT, KT, rentgen, tahlillar va boshqalar) olinishi kerak.
Dori vositalarini qabul qilishdan voz kechish: Qabul qilishdan oldin dori vositalarini qabul qilishdan voz kechish maqsadga muvofiqdir. Agar buning iloji bo‘lmasa, albatta shifokorga qabul qilinayotgan dorilar va ularning dozalari haqida xabar bering.
Alkogol va tamaki chekishni istisno qiling: Tashrifdan bir kun oldin alkogol va tamaki chekishni istisno qiling, chunki bu holatingizga va alomatlar talqiniga ta’sir qilishi mumkin.
Shikoyatlarni shakllantiring: O‘z simptomlaringiz, ularning xarakteri, davomiyligi va dinamikasi haqida ma’lumot tayyorlang.
Neyroxirurg qabulida
Qabulda neyroxirurg sizning ahvolingiz haqida batafsil so‘rov o‘tkazadi, tibbiy hujjatlar va tadqiqot natijalarini o‘rganadi. Shifokor tashxisni aniqlashtirish uchun qo‘shimcha tekshiruvlar o‘tkazishi mumkin. To‘plangan ma’lumotlar asosida neyroxirurg davolashning mumkin bo‘lgan variantlarini, shu jumladan, zarur bo‘lsa, jarrohlik aralashuvini taklif qiladi.
Neyroxirurg maslahati nevrologik patologiyani aniq tashxislash va davolashning optimal usulini tanlash uchun muhim bo‘lib, bu bemorning hayot sifatini yaxshilashga va yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan asoratlarning oldini olishga yordam beradi.